Skip Navigation

Maths

Hwa Chong (SMOPS)

Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools 2018

Date: 7th April 2018

Award/Type (Individual or Team) Particulars of Pupil(s)
Name Name in Chinese Class
SILVER QUAH XIAO WEI 潘孝伟 6-05
BRONZE LING KENJI 林玟凯 6-06
BRONZE TAY KAI JIE KESTER 郑凯介 6-05
BRONZE XU RUOJIN 许若晋 6-05

RV Maths Challenge

River Valley High School Mathematics Challenge 2018

Date: 6th April 2018

Award: 5th Position

Award/Type (Individual or Team) Particulars of Pupil(s)
Name Name in Chinese Class
Team
5th Position
ALEXANDER MARK AMARAGANTHAN 马可海洋 6-05
  JAVIER LEE ZONG LIN 李宗霖 6-05
  QUAH XIAO WEI 潘孝伟 6-05

RIPMWC

Raffles Institution Primary Math World Contest 2018

Date: 27 March 2018

Award

 

Open Category

Name Chinese Name

 

Class
Distinction XU RUOJIN 许若晋 6-05
Distinction QUAH XIAO WEI 潘孝伟 6-05
Credit LOONG SHI MING 龙仕銘 6-05
Credit ZHOU SANZHENG 周三正 6-05
Junior Category      
High Distinction LEE KUAN RAY 李光锐 5-08
Distinction WONG LI KAI JASON 黄俐恺 3-03
Distinction LOW ZHENG XIAN JAYLEN 刘政贤 5-02
Distinction JAYDEN TAN YU ZHE 陈育哲 5-09
Distinction LOW TZE HSUEN 刘子萱 4-02
Distinction LOH TIN SHYUN 罗天信 4-09
Distinction LI SICHENG 李思诚 5-08
Distinction MARCUS LEAW 刘俊言 5-08
Distinction YEO JIUN HSIANG 姚竣翔 5-10
Distinction LEE MIN QI 李敏琪 4-08
Distinction NG SHI QING JAYDA (HUANG SHIQING)

 

黄诗晴 4-04
Distinction HEE XIN RUI 许心睿 3-09
Distinction TAN JUN HUA, KEAGAN 陈俊华 5-05
Credit LUCIUS TOH TIAN-LE 卓添乐 3-08
Credit KAYLA KAM CHUN LE 甘淳乐 3-09
Credit LEE WAN NENG

(LI WANNING)

李婉宁 4-08
Credit ANG LE ER JODIE 洪乐儿 5-08
Credit TAN YI TING CHLOE 陈依廷 3-03
Credit CHUA KAI ZHE ALDAN 蔡凯哲 4-02
Credit KHOO ENG PWAY 丘英培 3-01
Credit SARAH LIEW SUN YU 刘珊如 4-09
Credit DANISH YEO 杨智 4-01
Credit NG KIERAN 黄凯闰 3-04
Credit DARRYL WEE CHONG JUN (WEI CHONGJUN) 魏崇浚 4-08
Credit LIM ZHAN YI 林展毅 3-08
Credit AZEL LIEW 廖忆璇 4-02
Credit NG KIANG HWEE 黄建辉 5-10
Credit NG ZU LIN 黄祖麟 4-04
Credit TAN GUAN YOU CYNRIC 陈冠佑 5-09
Credit LEE YONG ZHENG 李永钲 4-07

6th National ArithmetEQ Challenge

Yishun Secondary School

21 May 2018

Award Name Chinese Name Class
Team award

(1st Runner Up)

LIM EE KEAT MARC

 

LIU SONG YU

林毅杰

 

刘松语

5/6 Innovation

 

5/9 Respect

9th International Young Whizzes Challenge 2018

Anglo-Chinese Junior College

4 July 2018

Award Name Chinese Name Class
Gold QUAH XIAO WEI 潘孝伟 6-05
Silver TAY KAI JIE KESTER 郑凯介 6-05
Bronze LIOW WEI CHER 廖偉喆 6-05
Merit SOONG JIA YUAN 宋家源 6-05
Merit SARAH LIEW SUN YU 刘珊如 5-09
Honourable Mention TAN LE RUEY 陳礼睿 6-05

 

NUS High (NMOS)

National Mathematical Olympiad of Singapore

Date: 27 June 2018

 

Award Name Chinese Name Class
Bronze NG JIA EN 吴嘉恩 P4/1
Bronze LOW TZE HSUEN 刘子萱 P4/2
Bronze TEO EN -TENG, KIRSTEN

(ZHANG ENTING)

张恩婷 P4/2
Bronze Zai Min Si Isabelle 谢敏思 P5/10
Bronze Li Sicheng 李思诚 P5/8
Bronze Han En , Charis 韩恩 P5/9
Bronze Jasper Tan Jia Sheng 陈嘉盛 P5/9
Bronze Sarah Liew Sun Yu 刘珊如 P5/9
Bronze Tan Guan You Cynric 陈冠佑 P5/9
Silver CHOO QIAN NING

(ZHU QIANNING)

朱芊寧 P4/4
Silver Elliot Ng Ding Ran 黄鼎然 P5/10
Silver Low Zheng Xian Jaylen 刘政贤 P5/2
Gold MAO RUIYANG 毛睿扬 P3/5

 

Honourable Mention AZEL LIEW 廖忆璇 P4/2
Honourable Mention DYLAN SIOW WEN YONG 萧文勇 P4/2
Honourable Mention LEE MIN QI 李敏琪 P4/8
Honourable Mention NG SUN YU, CLYDE 伍信宇 P4/9
Honourable Mention Ian Tang En Yee 邓恩溢 P5/10
Honourable Mention Pang Zi Mo 冯子墨 P5/10
Honourable Mention Tan Jia Yi Sonia 陈佳仪 P5/10
Honourable Mention Lim Kai Reagan 林凯 P5/5
Honourable Mention Elle Koh Meihui 陈煜洋 P5/6
Honourable Mention Beh Hong Kiat 马康杰 P5/7
Honourable Mention Lee Kuan Ray 李光锐 P5/8
Honourable Mention Teo Shao Yang 张劭阳 P5/8
Honourable Mention Woo Winston 胡文胜 P5/8
Honourable Mention Boo Zhi Xuan 巫芷萱 P5/9
Honourable Mention Lee Wen Xin Carys 李雯欣 P5/9
Honourable Mention Low Yu Heng 刘宇恒 P5/9
Honourable Mention Micha Justin Fok Wen 霍文 P5/9
Honourable Mention Shadi Bin Zulhisham 宇恩 P5/9

2017 Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools (SMOPS)

Particulars of Pupil(s) Award/Type (Individual or Team)
Name Name in Chinese Class
Joseph Tan Tze Ee 陈子义 6A Individual –  Gold
Chua Hoon Leng 蔡云伶 6A Individual –  Silver
Ryan Luke Heng 王宇杰 6B Individual –  Silver
Justin Yeo Dong Hui 姚东辉 6A Individual – Bronze
Ong YiCheng Shawn 王毅成 6A Individual – Bronze
Soong Qi Rong 宋奇融 6B Individual – Bronze

Raffles Institution Primary Mathematics Competition 2017

Name Name in Chinese Class Award
Phua Po-Lun 潘博纶 6A High Distinction
Ryan Luke Heng 王宇杰 6B High Distinction
CHNG MING CONG JERRELL 莊明璁 4C High Distinction
Xavier Quek Beng Suan 郭秉軒 6C Distinction
Ng Kiang Hwee 黄建辉 4F Distinction
Beh Hong Kiat 马康杰 4I Distinction
ETHAN ONG LE AN 翁乐安 4D Distinction
FAN ZHIXIN 范芷欣 3D Distinction
NEO SHYH KAI 梁世楷 6A Credit
JULIETTE HON 韩雅雯 6A Credit
JOSEPH TAN TZE EE 陈子义 6A Credit
GOH BING YAO 吴秉耀 6A Credit
POH ETHAN 傅屹腾 5A Credit
LEE JIA YING 李佳颖 5A Credit
NATASHA RACHAEL YANG TING 杨婷 5B Credit
WANG JIA WEN 王佳闻 5A Credit
NG ZHENG XIANG, DILLION 黄政翔 4B Credit
SETH NEO EN HAO 梁恩豪 3G Credit
SIM BOON YUEN , MARIUS 沈文渊 5A Credit
LOW WEI FENG 刘伟沣 4F Credit
NG ZHI YONG PETER 黄智永 3B Credit
SARAH LIM 林主儿 5A Credit
LIM ZHAN HUI 林展辉 5B Credit
LEE YONG ZHENG 李永钲 3C Credit
SETH TAN 陈曦 5D Credit
JASPER TAN JIA SHENG 陈嘉盛 4B Credit
LOW TZE HSUEN 刘子萱 3C Credit
PEI YU XUAN, RAELYNN 裵予瑄 5D Credit
CHUA E-YON LOUIS 蔡谊永 5A Credit

 

Back to top